wróć do Akademia Wróżek


Chiński Nowy Rok 2012

ROK 2012, ROKIEM WODNEGO SMOKA


Rok 2012 będzie według kalendarza chińskiego rokiem Smoka. W ,,kraju środka'' i państwach sąsiadujących bardzo hucznie obchodzi się Nowy Rok, którego data w odróżnieniu od początku roku w kulturze Zachodu, jest ruchoma i zależy od faz Księżyca.

Początek chińskiego Nowego Roku będzie miał miejsce 23 stycznia, a zakończy się 9 lutego 2013 roku.
Blisko 3 miliardy osób na całym świecie, ale przede wszystkim w Chinach, Korei, Wietnamie, w Japonii i Tajlandii, będzie świętować pożegnanie roku Metalowego Królika i przejście w rok Wodnego Smoka. Cała Azja da się ponieść emocjom. W Chinach rozpocznie się okres dwutygodniowej radości, w czasie której trudno będzie załatwić cokolwiek w banku czy urzędzie, ponieważ jako jedne z nielicznych uroczystości, obchody Nowego Roku są zgodne zarówno z tradycją, jak i linią polityczną kraju, jest to zatem zarazem święto prywatne, rodzinne jak i państwowe.
W pierwszym dniu chińskiego Nowego Roku odbywają się uliczne parady z udziałem ogromnej liczby fajerwerków, rytualne ,,tańce lwów'', za które przebrani są aktorzy, oraz przeprowadzanie wielkiego wizerunku smoka. W tym roku smoków będzie jeszcze więcej niż zazwyczaj, ponieważ następuje czas przyporządkowany temu stworzeniu.

Istnieje wiele przekazów i legend, które tłumaczą jak powstała chińska astrologia i według jakich prawideł powstawał chiński zodiak. Według chińskiego kalendarza, panowanie nad poszczególnymi latami, przejmują po kolei zwierzęta, które jak mówi jedna z legend przybyły na wezwanie Jadeitowego Cesarza, aby wziąć udział w wyścigu przez niebiańską rzekę Tian Ho. Kolejność następowania po sobie lat, którym patronują poszczególne zwierzęta, jest uzależniona od tego, w jakim porządku stworzenia pojawiały się na drugim brzegu rzeki.

Podobnie jak w zodiaku europejskim, chiński ,,gwiezdny zwierzyniec'' składa się z tuzina znaków. Każdy z nich nosi inne cechy i są mu przypisane inne właściwości i predyspozycje. Według wschodniej astrologii, obecnie władanie obejmie piąty w zodiaku, czyli Smok.

Smok dla kultury Wschodu ma ogromne znacznie. Jest symbolem mocy, godności, wielkiej potęgi i siły. Smoki są stworzeniami mitycznymi, jednak wiecznie żywymi w ludzkiej świadomości. Ich wewnętrzna energia jest związana z siłą przyrody, z której czerpią moc, ale jednocześnie się nią opiekują. Smok ma zdolności nadprzyrodzone, jak umiejętność latania czy ziania ogniem, które innym zwierzęcym reprezentantom zodiaku nie są dostępne. Jednak siła smoka jest zazwyczaj używana do wielkich spraw, które są zgodne z prawem i przyczyniają się do wzmacniania potęgi dobra. Chińczycy darzą smoki wielkim szacunkiem, a wręcz można powiedzieć, że otaczają je kultem. Wierzą w dobre serce tych stworzeń i polecają im swoje trudne sprawy. Potężny Smok nie rozpoczyna chińskiego zodiaku tylko dlatego, że podczas wyścigu przez niebiańską rzekę zajęty był pomaganiem ludziom i innym zwierzętom.

Łatwo wydedukować, że kolejny Rok Smoka, trafi nam się dopiero za dwanaście lat. Jednak kalendarz chiński nie należy do najłatwiejszych i oprócz zmieniających się zodiakalnych zwierząt, zmieniają się również żywioły, tworząc skomplikowane kombinacje, powtarzające się co 60 lat!
Do chińskich żywiołów zwanych także elementami, z których według wierzeń Wschodu, utkana jest cała materia należą ziemia, metal, woda, drewno i ogień. Wszyscy przedstawiciele chińskiego zodiaku ( Szczur, Bawół, Tygrys, Królik itd.) mogą przyjmować zabarwienie nadane im przez naturę każdego z tych elementów.

W tym roku chiński Smok będzie Smokiem Wodnym! Co to oznacza? Znak Smoka jest monumentalny, i dla Chińczyków jest jednym z najlepszych, czemu zapewne dadzą wyraz decydując się w większej niż zazwyczaj ilości, na swoje jedyne dziecko właśnie w tym roku. Oprócz wzrostu populacji na Wschodzie, możemy spodziewać się wielu zmian klimatycznych i uaktywnienia się naturalnych sił przyrody, nastąpi również zwiększenie aktywności wulkanów. Niestety źle skonstruowane tamy na rzekach i jeziorach oraz mosty, na budowaniu których oszczędzono i podmieniono materiały, mogą nie wytrzymać i odpłacić nieuczciwym firmom w straszny sposób. Żywioł wody będzie przybierał na sile, liczne deszcze i powodzie będą nawiedzać nie tylko Azję, ale również Europę.
W sferze kulturowej możemy spodziewać się wzrostu zainteresowania legendarnymi wodnymi potworami, po raz kolejny podniosą się kwestie Loch Ness czy też niezbadanych jezior ,,bez dna''. W nauce możemy mieć do czynienia ze zwrotem w kierunku oceanologii, oraz śmiałymi, podwodnymi ekspedycjami badawczymi, może nawet w planach będzie ponowne zapuszczenie się na dno Rowu Mariańskiego? Wielki wodny Smok, którego istnienie również w naszej, zachodniej kulturze może potwierdzić mit o Krakenie czy historia o Lewiatanie, w tym roku zapragnie przebudzić się, aby zaprowadzić ład i sprawiedliwość wszędzie tam, gdzie nadużywana jest władza i siła... Może zatem Chiny, a tym bardziej Korea Północna powinny przygotować się na rok wielkich zmian?

Obchody chińskiego Nowego Roku, które przez mieszkańców Azji zwane są ,,Świętem Wiosny'', zakończone zostaną Świętem Latarni, które będzie mieć miejsce 15 dnia po pierwszym dniu roku. W tym dniu Chińczycy i inni mieszkańcy Wschodu, bogato przyozdabiają swoje domy różnokolorowymi lampionami, które mają przypominać wszystkim, że światła przybywa, dzień jest dłuższy i Słońce jest już wyżej nad horyzontem. Czyż nie przypomina nam to echa słowiańskiego święta Narodzin Słońca, obchodzonego w okolicy Wigilii? Może zatem nie jesteśmy, aż tak odmienni i kulturowe podstawy najważniejszych świąt Eurazji mają taką samą genezę?
Rok Wodnego Smoka pożegnamy 9 lutego 2013, a przywitamy Wodnego Węża, ale to już całkiem inna opowieść.

 

Merkurja