wróć do Akademia Wróżek


Jean-Paul Gaultier - wszystko inaczej

Enfant terrible światowej mody, książę nowoczesności, facet w spódnicy, pozer czy ekscentryk? Przekonajmy się jak w lustrze psychografologii i numerologii przedstawia się niepokorna postać genialnego projektanta mody znad Sekwany Jeana - Paula Gaultier. Urodził się 24.06.1952 roku, jako szóstka z dnia. Przypuszczalnie przyszedł na świat w momencie, gdy pomiędzy rodzicami nie działo się najlepiej. Takie dzieci już od chwili narodzin są swoiście naznaczone poczuciem odpowiedzialności za kryzys w rodzinie. Radzą sobie z tym próbując wchodzić w rolę rodzica i konsekwentnie nauczyciela. Psychografologicznie, JPG był jako dziecko w ciągłym konflikcie z jednym z rodziców, najprawdopodobniej z matką, która sama siebie uważała za zbyt słabą, aby podołać życiowej roli. Mały Jean - Paul chciał rządzić domem i podejmować ważne decyzje.
Dwie pierwsze litery nazwiska zazwyczaj pisane przez niego jako duże i drukowane, świadczą o ogromie odczuwanej przez niego odpowiedzialności za rodzinę i pochodzenie. Czwórka z pierwszego rzędu będzie zawsze ujawniała potrzebę uznania i jawienia się innym jako autorytet. Czwórka przy szóstce natomiast sygnalizuje, swego rodzaju, silną zalezność od rodziców w znaczeniu przejmowania się pozycją rodu i warunkami życia.
W związkach zarówno młodzieńczych jak i późniejszych, wielki kreator mody miał tendencje do przyciągania mało wiarygodnych i niestałych partnerów. Stoi to w sprzeczności z jego postrzeganiem relacji długotrwałej, gdyż Gaultier chce traktować uczucia niezwykle poważnie. Z drugiej strony jego podpis świadczy o awersji do bycia posiadanym, należenia do kogoś, jednym słowem do przysłowiowych “kajdan”. Ważną cezurą w życiu osobistym naszego bohatera była śmierć jego partnera, Fancisa Menuge w 1990 roku. To wydarzenie z pewnością rzutowało na jego stosunek do późniejszych partnerów. Bowiem ósemka, gdy utraci bliską osobę gloryfikuje ją i projektuje ten idealny obraz na innych ludzi. Z kolei jedynka przy ósemce, to hasło “powtarzalność” i ciągła odmiana.
Charakterystyczna dla JPG nierównowaga pomiędzy powagą a poszukiwaniem wrażeń, pewnym konserwatyzmem a ekscentrycznością stoi wszak u podstawy jego sukcesu. Odręczne pismo Gaultiera, tak jak i jedynka w jego portrecie numerologicznym, wskazują iż lepiej nie mieć w nim wroga. Generalnie jest on osobowością, która nie szuka zwady lecz sprowokowany lub rozdrażniony zasypuje innych bezlitosną ironią, gorzkimi uwagami i cynicznymi przytykami. Pamiętajmy również, że ósemka nigdy nie wybacza! Wręcz przeciwnie ósemki wracają do rozdrapywania ran, wyładowując frustrację na nowopoznanych przyjaciołach.
Jak JPG jest obierany przez otoczenie? Wystarczy spojrzeć na jego niepowtarzalny, zamaszysty autograf. “Oto król”! - zacytować można Małego Księcia. Monarszy klimat otoczający go w naturalny sposób automatycznie budzi zaufanie. Jest też jedynką, a więc inni dostrzegają, że jego umysł bezustannie pracuje. Powiążmy to z charyzmą i talentem organizacyjnym ósemki, a uzyskamy obraz szefa, który też jako dziewiątka jest wielbiony lub znienawidzony, zresztą zgodnie ze swoim upodobaniem do szokowania.
Cieniem w życiu JPG może być skłonność do szukania dróg na skróty, łamanie reguł, a także napady furii. Przy tym kierownik – dziewiątka może być często odbierany sprzecznie ze swoimi intencjami. Co może wydawać się szczególnie ciekawe, dziewiątka nie potrafi zobaczyć samej siebie. Stąd też pragnienie naszego bohatera, który od najmłodszych lat proagnął sukcesu za wszelka cenę – sława jest bowiem jego lustrem, a zarazem autowizerunkiem. Dokładnie ukazują to rysunki, które dodaje do autografów: wyraźna głowa na postumencie z zaczernioną szyją i klatką piersiową, zaczernione serdeuszko.
Kolejnym cytatem który zdaje się pasować do znakomitego projektanta jest tytuł filmu “Przyczajony tygrys, ukryty smok”. Innymi słowy Gaultiera cechują odpływy i przypływy: jest zaskakujący i spektakularny w swoich wizjach, z regularnością co kilka lat. Natomiast ósemkową potrzebę bezpieczeństwa finansowego zaspokaja znana wszystkim sieć sklepów Hermes z linią galanterii skórzanej. Charakterologicznie czarodziej wybiegów potrafi być hojny i okazywać innym ciepło, kocha podróże i ma rozliczne hobby, w tym pisanie. Reaguje na wszystko, nienawidzi letnich uczuć i braku zaangażowania. Z kolei dziewiątkowa natura przyniosła mu potrzebę sławy, skłonność do niespełnionych miłości i częstokroć niezrozumienie w oczach innych ludzi. Cóż wpuszczenie na wybiegi grubasów i staruszki wskazuje na potrzebę kontrowersji.
A jakie są obecne plany JPG? Odnosimy wrażenie, że chętnie przeszedłby już na emeryturę i spędzał dużo czasu w domowym komforcie. Świat jednak mu na to nie pozwala. Wielki ekscentryk pozostanie więc na cokole, co jakiś czas zaskakując nas kolejnymi pomysłami z serii inność jest piękna.

 

Sylwester Chordecki
Aldona Binda