wróć do Akademia Wróżek


Mandala

Czym jest mandala? Otóż, jest to rysunek na planie koła tworzony w stanie zbliżonym do medytacji. Gotowa mandala odzwierciedla stan psychiczny, odkrywając między innymi to, co ukryte jest przed świadomością. Przemawia, podobnie jak język sny, poprzez symbole. Po stworzeniu mandali możemy, a nawet należałoby pokusić się o jej interpretację, patrząc na nią, jak na obraz swojej duszy. Jednakże, nawet nie podejmując takiej interpretacji, już sam proces tworzenia mandali jest terapią. Mandala porządkuje nasz wewnętrzny świat, pozwalając treściom z podświadomości przemieścić się w obszar świadomy. W ten sposób pomaga zrozumieć siebie i odnaleźć swojej miejsce w świecie zewnętrznym. Po jej stworzeniu czujemy, że nasze myśli są bardziej uporządkowane, a ciało zrelaksowane.
Jak się zabrać za tworzenie mandali? Znajdź chwilę dla siebie, wyłącz telefon, przygotuj papier, pisaki i kredki, farby, itp. Zapal lampę lub świeczkę, ulubioną muzykę, powstrzymaj myślenie, oddychaj powoli i twórz swoją osobistą mandalę, instynktownie dobierając kolory i treść rysunku. Możesz zacząć od środka lub od skraju okręgu. Pracuj tak długo, aż uznasz, że mandala jest skończona. Kolejnym krokiem jest zidentyfikowanie właściwej pozycji mandali. Kiedy znajdziemy właściwe ułożenie, zaznaczamy na górze literkę „g”. Datowanie mandali jest pomocne po przeglądaniu jej w przyszłości. Po skończeniu tworzenia mandali należy położyć ją przed sobą tak, aby literka „g” była na górze i patrzymy z pewnej odległości oraz badamy, jakie odczucia nam przy tym towarzyszą. Po pierwsze nadaj swojej mandali tytuł. Niech pojawi się on w sposób spontaniczny. Następnie zrób listę kolorów w mandali. Rozpatrując wszystkie kolory po kolei, począwszy od dominującego, dojdź do najsłabiej zaznaczonego. Po każdym haśle zapisz swoje skojarzenia, słowa, odczucia, wyobrażenia czy wspomnienia, które przychodzą do głowy, kiedy patrzysz na dany kolor. W miarę doświadczenia odkryjesz swój indywidualny język kolorów. Odkryjesz nie tylko, które kolory lubisz, a których nie, ale przekonasz się, jakie uczucia czy ludzi kojarzysz z określonymi barwami. Przekonasz się również, że kolor który nadajesz kształtowi, potrafi zmienić jego znaczenie.
Choć znaczenie kolorów w różnych kulturach i okresach historycznych, a także dla różnych ludzi nie są jednakowe, występuje wiele podobieństw wynikających z doświadczenia setek pokoleń naszych przodków. Przed przystąpieniem do opisu znaczenia samych kolorów, ważne jest ich rozmieszczenie w mandali. Należy zwrócić uwagę na kolor umiejscowiony w centrum. Kolor ten symbolizuje to, co jest dla ciebie w danym momencie najważniejsze. Jeżeli w mandali przeważa jeden kolor, to ukazuje on, co chwilowo pochłania całą uwagę, z kolei użycie szerszej palety barw wskazuje, że energia rozkłada się bardziej równomiernie na wielu obszarach zainteresowania. Kolory umieszczone w górnej części mandali odnoszą się do procesów świadomych. Te w dolnej połowie mają tendencję do ukazywania, co dzieje się poza naszą świadomością. Staraj się pamiętać, że nie ma dobrych czy złych mandali. W swoich pracach szukaj naturalnego procesu życia i jego zmienności. Życie otwiera się w Tobie gotowe ulegać procesom pozytywnych zmian. Życzę miłej i pozytywnej zabawy.
 

 

Marzena Mrówczyńska
Parapsycholog