wróć do Akademia Wróżek


Wielkanoc czyli Święto Zmartwychwstania Pańskiego cz. I

Wielkanoc jest najważniejszym i najstarszym świętem chrześcijańskim, które obchodzone jest w I niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Święto to poprzedzone jest 40 dniowym okresem Wielkiego Postu, który ma na celu oczyścić ciało i duszę. Jest to czas pokuty, zadumy, modlitwy, oczyszczenia i pojednania. Zmusza nas do zastanowienia się nad „kruchością” i sensem własnego życia.
Jak mówi jedna z ksiąg Starego Testamentu, Księga Koheleta “Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem: Jest czas rodzenia i czas umierania, (…) czas burzenia i czas budowania, czas płaczu i czas śmiechu, (…) czas szukania i czas tracenia, czas zachowania i czas wyrzucania, czas rozdzierania i czas zszywania (…)”.
Święta Wielkanocne charakteryzują sie bogatą tradycją i są czasem przełomu, wejścia w nową rzeczywistość, która otwiera się przed nami oraz stanowią początek dając nam nowe możliwości we wszystkich dziedzinach naszego życia.
Podstawowym symbolem związanym z Wielkanocą jest Ogień, który stanowi wyraz największego triumfu światła nad ciemnością, ciepła nad chłodem i życia nad śmiercią. Ogień oczyszcza i spala wszystko co jest niepotrzebne, niszczy to i obraca w popiół. Symbolizuje także stworzenie świata, odnowę życia i światło. Wierzono, że jego siła odstrasza złe moce, choroby i duchy.
Kolejnym ważnym symbolem obchodów Wielkanocnych jest Popiół. Popiołem pochodzącym ze spalenia ubiegłorocznych palm wielkanocnych posypywane są głowy wiernych w I środę Wielkiego Postu. Gest ten symbolizuje przejściowy charakter ziemskiego życia i jak mówi Księga Rodzaju "...z prochu powstałeś i w proch się obrócisz".
Paschał, inaczej Świeca Paschalna reprezentuje Chrystusa, światłość prawdziwą, która oświeca każdego człowieka, a jej płomień symbolizuje zmartwychwstanie Chrystusa i nowe życie. Z kolei Woda jest znakiem życia nadprzyrodzonego, jest symbolem oczyszczenia i zdrowia. Jest to żywioł uświęcony, który przywraca wiosną życie na ziemi. Używana podczas sakramentu chrztu jest symbolem przejścia od śmierci do życia. W wielu kulturach jest postrzegana jako symbol szczególnych energii witalnych.
Jednym z najbardziej znanych, a zarazem nieodłącznych symboli Wielkanocnych jest Jajko. Od zarania dziejów odgrywało ono wyjątkową rolę, stanowiło symbol cyklicznie odradzającego się życia, a jednocześnie tajemnicy, niemal świętości. Z jajka wykluwa się nowe życie, zwiastuje ono początek, wszystko to co nowe. Reprezentuje ono powrót życia, dając jednocześnie nadzieję. Reprezentuje barwy wiosny i światła słonecznego.
Jajko było ważnym symbolem już w czasach starożytnych, wielu wczesnych cywilizacji, takich jak Indie czy Egipt. Wierzono, że wszechświat powstał z wielkiego jajka i że dwie połówki skorupy odpowiadały Niebu i Ziemi. Wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa jajko stało się symbolem odrodzenia nie tylko natury, ale także samego człowieka.

 

 

Jasnowidz Amala