wróć do Akademia Wróżek
Wielkanoc czyli Święto Zmartwychwstania Pańskiego cz. II
Innym popularnym symbolem chrześcijańskim związanym z Wielkanocą jest Baranek Paschalny. Już w czasach starożytnych baranek związany był z żydowskim Świętem Wyzwolenia, obchodzonym w wiosenną pełnię Księżyca, w czasie którego na ofiarę przeznaczano jednoroczne baranki. Pierwsi chrześcijanie radośnie świętując Wielkanoc, łączyli wyzwolenie Hebrajczyków z niewoli egipskiej z wyzwoleniem od śmierci reprezentowanym przez Zmartwychwstanie Chrystusa. Figura baranka jest mocno ugruntowana, zarówno w Starym jak i w Nowym Testamencie. Dzisiejszy Baranek Wielkanocny ma także chorągiew, która jest symbolem triumfu i zwycięstwa życia nad śmiercią, światłości nad ciemnością.
Nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych jest także Zajączek, który od zarania dziejów uznawany był jako jedno z najbardziej płodnych zwierząt i był on uważany za symbol nowego życia, które rodzi się wraz z przyjściem wiosny. Ponadto zając charakteryzuje się tym, że zmienia kolor umaszczenia na wiosnę. Korzenie tego symbolu pochodzą od pogańskiego święta celtyckiej i starogermańskiej bogini Eastre, która była boginią wiosny, świtu, płodności i jednocześnie władała światem zmarłych. Święto ku jej czci przypadało w okresie równonocy wiosennej, a zwierzęciem jej poświęconym był właśnie zając, jako symbol płodności, a darem ofiarnym jajko, czyli symbol odrodzenia życia. W tradycji chrześcijańskiej, obecność zająca występuje od II wieku naszej ery, kiedy to święty Ambroży uznał go za symbol zmartwychwstania.
Kolejnym ciekawym symbolem Wielkanocnym jest Colomba, czyli Biała Gołębica. Od zamierzchłych czasów gołębica jest symbolem pokoju, odrodzenia i miłości. Korzenie tej tradycji można odnaleźć w Księdze Rodzaju Starego Testamentu w opowieści o Noe. Kiedy to pojawienie się białej gołębicy trzymającej gałązkę oliwną w dziobie, zwiastuje zakończenie kary Bożej. Koniec wielkiej powodzi, opadnięcie wód, rozpoczynając tym samym nową erę dla ludzkości i niosąc przesłanie pokoju.
I na zakończenie chciałabym wspomnieć o najbardziej popularnym symbolu, którego nie może zabraknąć w żadnym domu i jest nim Palma Wielkanocna, upamiętniająca wjazd Jezusa do Jerozolimy. Kolorowe palmy, czy też zielone gałązki wierzby lub leszczyny są symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią, reprezentują zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy i mówi się, że mają nadzwyczajne właściwości.
Pamiętajmy więc, że Wielkanoc jest świętem niezwykle radosnym, które zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa życia nad śmiercią i dobra nad złem. Jest to czas radości i odrodzenia we wszystkich dziedzinach naszego życia.
Jasnowidz Amala