wróć do Akademia Wróżek
Zasada jin - pokoje z aneksem kuchennym
Feng shui kładzie duży nacisk na utrzymanie odpowiednich proporcji między podstawowymi energiami jin i jang. Stosunek pół na pół wyraża rzadko spotykany w naturze wzorzec (np. równonoc wiosenna i zimowa ), ale jest pewnym odniesieniem dla celowych, przemyślonych działań ekspertów. Niektóre źródła podają, że 3/5 jang i 2/5 jin, jest proporcją doskonałą, skłaniającą do działania. Złoty podział mieści się w tych założeniach.
W rzeczywistości tworzonej przez człowieka mało jest jednak przykładów idealnych. Ostatnie dekady XX wieku przyniosły rewolucyjne zmiany na wielu polach życia. Energia jang agresywnie wdarła się w nasze codzienne życie. Wszechobecne, intensywne światło w miejscu pracy, domu, szkole, markecie, na parkingu, w garażu, z ekranów monitorów, z samochodowych reflektorów, neonowych reklam itd. nie daje wytchnienia, ani w dzień, ani w nocy, zakłóca naturalny biorytm człowieka. W rezultacie nadmiernie pobudza, niepokoi i stresuje.
Interesująca w tym kontekscie wydaje się kwestia społecznej i zawodowej ekspansji kobiet w ostatnich 30 - tu latach. Kuchnie zaczęto łączyć z dziennym pokojem bodajże w latach siedemdziesiątych, a obecnie jest to tak powszechnie spotykany wariant rozplanowania pomieszczeń, że stosowany nawet przy dużych powierzchniach. Jest to rozwiązanie zupełnie nieuzasadnione i sprzeczne z regułami feng shui. W tych otwartych na pokój kuchniach mamy: hałaśliwy sprzęt zmechanizowany, silne żarówki halogenowe, metaliczne powierzchnie okapów, lodówek, ekspresów do kawy, szybkowarów, opiekaczy i mikserów.
Kobiety „zjangizowane” zaczęły nosić wygodniejsze stroje typu kostium, garsonka (chłopczyca!), trencz, oficerki, spodnie, dżinsy, sportowe obuwie, dresy, koszule, wielkie torby, teczki itp. Ponadto najpopularniejsze stały się krótkie włosy , w okresie przełomowym - w latach osiemdziesiątych - królowały: podgolony kark, poszerzone ramiona, papieros w dłoni. Ostatni trend, to tatuaże. Proces nie jest powierzchowny; najbardziej znacząca jest przemiana świadomości kobiet i ich pragnienie zmiany modelu życiowego, nawet zamiana ról w partnerstwie.
Otwarte kuchnie nie stały się przyczyną tego zjawiska, ale na pewno je przypieczętowały. Wskutek tych przemian rozdzielenie liczb KUA na liczby inne dla mężczyzn i kobiet wydaje się dyskusyjne, zwłaszcza wtedy, gdy kobieta jest dyrektorem, menadżerem, człowiekiem samotnym, samodzielnym i przejawia wiele cech określanych zwyczajowo jako męskie.
Nadmiar jang zawsze przechodzi w swoje przeciwieństwo - jin. Ta reguła w prosty sposób objaśnia zachodzące przemiany.
Jolanta Welter