wróć do Akademia Wróżek


Zmartwienia - to tyko cecha ludzka

"Na zapas nie warto się martwić, na zapas warto się cieszyć".

Katarzyna Grochola


Trzeba przyznać, że niektórzy dochodzą do perfekcji w zamartwianiu się. Sądzę, że taka postawa życiowa wyniesiona jest z naszych domów rodzinnych. Zmartwienia i stan przygnębienia to dwa największe pożeracze ludzkiej energii i czasu. Zamartwianie się nie zmienia przebiegu wydarzeń, ale znakomicie wpływa na nasze samopoczucie. Zapadając się w ten stan stajemy się niewolnikami tych uczuć. Zdumiewające jest to, że pragniemy wyłącznie zdarzeń pozytywnych, a kreujemy w naszych głowach wizje głównie katastrofalne. Niestety jeżeli pogrążamy się w negatywne myśli, prowokujemy również negatywne zdarzenia.
Sięgając pamięcią wstecz przypominamy sobie, że nasze zmartwienia związane były głównie ze szkołą i egzaminami. Także publiczne wystąpienia dla niejednej osoby były wielkim przeżyciem. Towarzyszyły wówczas im takie objawy, jak drżenie głosu, kończyn i pot na twarzy.
Także w dorosłym życiu musimy się mierzyć z wyzwaniami, chociażby w poszukiwaniu pracy. Jak odnieść sukces, jeśli w naszej osobowości zakodowany jest lęk i niewiara w siebie. Przygotowując się na spotkanie dobrze jest wyobrazić sobie wcześniej, iż odnosimy sukces. Jeśli przychodzą nam do głowy negatywne myśli należy je szybko przerwać. Powtarzaj sobie wówczas, że jesteś osobą o konstruktywnym stosunku do życia i nie będziesz tracił czasu i siły na katastroficzne wizje. Takie pozytywne obrazy pomogą Ci się skoncentrować na sukcesie.
Na myślenie o sukcesie należy poświęcić jak najwięcej czasu. Im wcześniej zaczniesz (przed egzaminami, czy rozmową o pracę) tworzyć obraz mentalny sukcesu, tym głębiej ten obraz zostanie zakodowany w Twojej podświadomości i automatycznie odtworzy się w dniu wydarzenia. Podczas przygotowań do egzaminu lub testu warto pamiętać o następujących zaleceniach:

1. Dobrze się przygotować do egzaminu, by sobie nie wyrzucać zaniedbywania tej sprawy
2. W trakcie powtórek robić sobie przerwy od 10 do 15 minut. Co dwie godziny warto wówczas zająć się, na przykład spacerem, gotowaniem itp.
3. Zadbać o prawidłowe odżywianie, by uczucie głodu nie dekoncentrowało
4. W dniu egzaminu nie warto już sięgać po materiał, by nie wprowadzać chaosu do umysłu
5. W przeddzień egzaminu warto pójść z przyjaciółmi do kina lub teatru

A moja sprawdzona afirmacja, która pomogła wielu moim przyjaciołom brzmi: „Jestem w Jezusie, który mnie umacnia." Trzeba także wizualizować sobie siebie, jak oddajemy egzaminatorowi dobrze wypełniony test i w spokoju, z poczuciem ogromnej satysfakcji opuszczamy salę.

 

Powodzenia
Sybilla