wróć do Akademia Wróżek


Andrzejki

Andrzejki

W nocy z 29 na 30 listopada przypada niezwykłe święto, imieniny Andrzeja, jest to czas przed końcem roku liturgicznego i ostatni moment do zabaw, imprez oraz wróżb przed Adwentem. W tym okresie spotykamy się nie tylko by zaznać dobrej zabawy, ale także by w większym gronie wróżyć, bawić się przepowiadać przyszłość lub szukać sposobu na przyciągnięcie miłości. W dawniejszych czasach funkcjonowały dwa święta osobno bawiły się kobiety obchodząc Andrzejki i mężczyżni organizując sobie Katarzynki, z czasem tradycja Katarzynek zanikała na rzecz Andrzejek i od wielu już lat organizuje się wspólne bale dla kobiet oraz mężczyzn pod postacią Andrzejek.
Czas Listopada to magiczny okres otwartych bram do podświadomości, przyroda obumiera na zime, a ludzie poprzez wróżby próbują zasiać ziarno miłości w swych sercach i głowach by mogło wykiełkować na wiosnę i przynieść miłość w kolejnym roku. W tym okresie stosuje się wiele metod oraz zabaw wróżebnych, jedni podchodzą do nich bardzo poważnie a inni całkiem zabawowo, znamy powszechnie lanie wosku, układanie butów, przebijanie karteczek, kładzenie szpilek na oleju czy puszczanie statków z łupin orzechów.
Jednak przed rozpoczęciem wszelkich wróżb warto zwołać wszystkich uczestników zabawy do stworzenia Magicznego Kręgu złożonego z mężczyzn i kobiet. W rytm muzyki tańczymy w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara tak, aby naszą energię popchnąć ku przyszłości. Energia kręgu wzmocni wszelkie działania magiczne oraz da moc do realizacji marzeń czy pragnień, a pamiętajmy że Andrzejki i Katarzynki na samym początku wiązały się tylko i wyłącznie z wróżbami matrymonialnymi.
Zatem panny i kawalerowie poszukujący miłości pojedyńczo powinni stanąć w kręgu i z zamknietymi oczami pomyśleć życzenie. Kiedy zabawa rozpocznie się warto zaprosić gości do lania wosku, pamiętajmy jednak, aby był to wosk czysty z nie używanych wcześniej świec, które mogły zawierać jakieś intencje, roztopiony wosk przelewamy przez dziurkę od klucza, a formę zatrzymaną przez zwierciadło zimnej wody bierzemy do prawj ręki, zasłaniamy prawe oko i ogladamy cień woskowej formy rzucany na ścianę. Inną znaną i powszechnie stosowaną wróżbą było układanie butów od najdalszej ściany do wyjścia, pierwszy but który przekroczył próg, zwiastował właścicielce lub właścicielowi zamążpójście lub ożenek. Tego dnia warto było również zaopatrzyć się w czerwony liść, trzeba było napisać na nim imię ukochanego lub ukochanej, a szybkość usychania liścia miała pokazać nam czy uczucie przetrwa długo czy krótko. Ciekawą formą zabawy było również obieranie jabłka by stróżyna była jak najdłuższa. Rzucano nią przez lewe ramię, a z formy ułożenia stróżyny odczytywano pierwszą literę imienia partnerki czy partnera.
Zabawę przynosiła również wróżba z białą kartka na której wypisane były imiona kobiet lub mężczyzn, przebicie i trafienie w kartce szpilką z czerwonym łepkiem ukazywało nam imię potęcjalnego partnera. Dobrze byłoby zabrać ze sobą własną szpilkę z czerwonym łepkiem by po wróżbie zawiązać na niej czerwoną kokardkę i szpilke wraz z nią przypiąć do materaca lub łóżka, zapewniało to przyciągnięcie partnera, chroniło nas przed odebraniem go nam przez inna kobietę, a także chroniło od zdrady czy zauroczenia naszego związku. Wróżba z łupinami orzecha pozwalała nam zobaczyć czy dwa serca dwie łupiny spotkają się, w łupiny orzecha wkładamy karteczki z imionami by sprawdzić czy woda odepchnie je czy przyciągnie. Warto wiedzieć że woda posiada pamięć dlatego dobrze byłoby zawsze używać świeżej wody oraz by wypowiedzieć nad nią zaklęcie mówiąc; ‘‘Wodo, wodo, Ty znasz wszystko pokaż czy mój miły blisko‘‘, podejdźcie do wody i tej wróżby z szacunkiem a Woda odkryje dla Was nie jedną tajemnice.
Nie sposób w krótkim artykule opisać wszystkich zwyczajów andrzejkowych. Nie mniej jednak życzę Państwu wiele zabawy i samych dobrych wróżb na cały rok.

 

Sylwester Chordecki