wróć do Akademia Wróżek


Anioły


W religii chrześcijańskiej Anioły to istoty niematerialne, które pośredniczą między Bogiem a człowiekiem. Mianem aniołów określa się też zwykłych śmiertelników, którzy pomagają innym w trudnych sytuacjach życiowych, skłaniają do pozytywnego działania. W chrześcijaństwie anioły mogą być również nadprzyrodzonymi posłannikami lub pomocnikami Boga, mogą istnieć także, jako zjawiska pozbawione ludzkiej postaci.

W języku hebrajskim i w greckim na określenie anioła używa się słowa o tym samym wydźwięku, a oznaczającego posłańca. Według Starego Testamentu nikt nie może przeżyć bezpośredniego spojrzenia na Boga, więc kontakt Boga z człowiekiem często przedstawiany jest, jako spotkanie z aniołem. W Biblii aniołowie pojawiają się, jako dobre i złe anioły te, które wysyła Bóg i te, które wysyła Szatan, gdyż często spełniają funkcje dobra i zła. W Objawieniu św. Jana oba typy aniołów staczają ze sobą ostateczną bitwę. Aniołowie bywają też zwyczajnymi ludźmi, nierzadko prorokami, którzy inspirują zagubionych ludzi do działania, czasem nadprzyrodzonymi informatorami, bądź przewodnikami, a nawet bezosobowymi siłami. Bywa, że o Bogu i aniołach mówi się zamiennie.

Według nauk kościoła katolickiego aniołowie są bezpłciowymi, niewidzialnymi
nieśmiertelnymi istotami. Są bardzo liczni, o czym wspomina także Stary Testament. Mówi on o Bogu, jako o " Panu zastępów". Tworzą hierarchię „aniołów i archaniołów całego towarzystwa niebieskiego". Wczesny Kościół wyróżniał 9 klas aniołów: chóry anielskie, serafiny, cherubiny, trony, państwa, księstwa, zwierzchności, mocarstwa, archanioły.

Skoro aniołowie to pośrednicy między Bogiem a ludźmi, to z oczywistych powodów tak wiele razy spotykamy się z nimi w Biblii, która ponadto wymienia ich imiona. Zastępy anielskie pojawiają się w Biblii podczas narodzin Chrystusa, kiedy to zwiastujący chór aniołów obwieszcza światu radosną nowinę. Według Nowego Testamentu po śmierci Jezusa ponownie spotykamy anioła, kiedy to zgodnie z opisem ziemia zadrżała i z nieba stąpił anioł, podobny do błyskawicy, który odsunął kamień zagradzający wejście do grobu Jezusa. Innym przykładem jest Archanioł Michał, który dowodzi legionami Bożych Aniołów, walczącymi z duchami Szatana.

Czasami spotykamy się z informacją o niechęci aniołów do ujawniania swych imion, która wynika prawdopodobnie z przekonania, iż poznanie imienia ducha może umniejszyć jego moc. Dlatego jeżeli nie chcemy stracić pomocy i wstawiennictwa anioła nie wyjawiajmy nigdy jego imienia, nawet w przypadku kiedy sam nam się przedstawi.