wróć do Akademia Wróżek


Bogactwo w naszych rękach cz. VI

 „Bogactwo jest produktem prawa"

John Locke


Jednym z poważnych problemów, które napotykamy na drodze do bogactwa jest strach przed krytyką. Zwłaszcza boleśniej ten strach odczuwamy, gdy nasza podświadomość jest pełna wspomnień z druzgocącej krytyki, z jaką spotkaliśmy się w dzieciństwie. Jako dzieci nie mieliśmy szansy przyjąć pozycji obronnej, ale w dorosłym życiu często pozwalamy naszym krewnym lub przyjaciołom na wydawanie opinii o nas. Nawet w dzisiejszych czasach, gdy rok rocznie publikuje się listę 100 najbogatszych Polaków, przeciętny człowiek boi się ujawnić stan swojego konta. Kilkadziesiąt lat temu w głębokim kryzysie ekonomicznym politycy wpajali nam, że lepiej być niż mieć, ponieważ nie mieli nam nic innego do zaoferowania poza pustymi półkami.
Chcielibyśmy być bogaci, a równocześnie zazdrościmy tym, którym się w życiu udało. Bywa, że zapominamy kim jesteśmy i co jest dla nas autentycznie ważne. Staramy się przede wszystkim dobrze wypaść w oczach innych - tak zwanych autorytetów. Nie tylko w kwestii ekonomicznej czy finansowej, ale także moralnej. Ulegając stereotypom narzucanym nam z zewnątrz nie przyznajemy się nawet przed sobą, że na przykład pozostajemy w związkach, które dzień w dzień zabijają w nas radość życia. Tak też jest w kwestii posiadania: marzymy o lepszym, bogatszym i godniejszym życiu, lecz boimy się iż zostanie nam przylepiona etykietka chciwca, dorobkiewicza, karierowicza i tym podobne.
Lęk przed krytyką jest silniejszy od żądzy sukcesu. Musimy sobie uświadomić, że nasze życie należy wyłącznie do nas i przede wszystkim nie powinniśmy pozwalać innym na krytykę. Raczej otaczajmy się ludźmi, którzy będą podsycać nasze ambicje. Kroki te będą wiodły nas do wolności i niezależności myśli. Przetworzy się to w pozytywne działanie.
Sama przekonałam się, że wówczas siły nadprzyrodzone wspierają tych, którzy zmagają się z przeciwnościami losu. Wytrwałość wytwarzana w myślach uruchamia jakąś cząstkę duchową, która łączy się z siłami ponadnaturalnymi. Nie jest łatwo stale utrzymywać pozytywne emocje, zwłaszcza jeśli żyje się w środowisku ludzi nam niechętnych i złośliwych. Najczęściej wówczas ludzie ci próbują wprowadzić nas w stan niewiary. Dzięki cierpliwej pracy, medytacji, poprzez autosugestię warto wprowadzać pozytywne uczucia jak: wiara, entuzjazm, dobrostan.

„Szczęście osiąga się przez działanie, a nie przez bierne posiadanie"

Napoleon Hill

 

 

Wróżka Sybilla