wróć do Akademia Wróżek


Ceremonia picia herbaty

Po ciężkim dniu, w zimowy czy letni wieczór siadamy na kanapie żeby odpocząć. Należy nam się, żadne odkrycie. Włączamy odprężającą nas muzykę i bierzemy do ręki książkę. Jest miło i przyjemnie. Ale wiele z nas powie: „Halo, halo, czegoś tu brakuje”. I nie będzie się myliło. Brakuje jak najbardziej kubka z gorąca herbatą. W takim razie postawmy go sobie obok na stoliku, bądźmy bardziej nowocześni i poczytajmy o ceremonii picia herbaty.
Ceremonia picia herbaty jest jedną z największych manifestacji filozofii zen i japońskiego buddyzmu. Jednakże do picia herbaty przyznają się również Chińczycy. Chińska legenda głosi że pierwszy pijał herbatę cesarz Szen-nung przed blisko 5 tys. lat! Jednak w rzeczywistości Chińczycy zaczęli pić herbatę dopiero ok. V w n.e. Natomiast legenda hinduska wywodzi picie herbaty od świętego męża Bodhi-Dharmy, który pewnego razu usnął ze znużenia w trakcie oddawania się postom, i gdy się obudził to zdenerwowany swą słabością uciął sobie powieki i rzucił je na ziemię. Z każdej z powiek wyrósł krzew, którego liście niwelowały znużenie od razu. Od tego czasu, sekta Zen, której jest założycielem upamiętnia ten cud ceremonią herbacianą.
Japońska ceremonia picia herbaty powstała ok. 1590 r n.e, ustalona przez Rikju, posiada sześć przykazań kultu herbacianego:
1) na ceremonie wzywa się gości do pawilonu herbacianego dźwiękiem drewnianej kołatki;
2) miseczka do polewania rąk ma być stale napełniona czystą wodą;
3) gość, który zauważy jakąkolwiek niewłaściwość w urządzeniu pawilonu powinien wyjść natychmiast po cichu;
4) przy herbacie rozmawia się tylko na tematy poważne i godne;
5) ust gości nie może skazić: kłamstwo, obmowa, plotka;
6) ceremonia nie może trwać dłużej niż cztery godziny.
Od razu widać, że taka ceremonia jest piękną ciekawostką której nie będziemy stosować na co dzień w życiu. Nie wielu z nas może sobie pozwolić na pawilon herbaciany, przy czym my nawet nie mamy 4h wolnych codziennie/tygodniowo? Niemniej jednak warto może stosować się do zasady numer cztery i pięć, gdy spotykamy się ze znajomymi. I pamiętać, że herbata stała się symbolem esencji, do której się dochodzi poprzez intensywna ale uspokojoną refleksję,
Po prostu pijąc herbatę na koniec dnia, dla od prężenia pogłębiajmy naturę bytu.