wróć do Akademia Wróżek


Godowe Święto

Słońce, słońce, słońce ach to Ty! Narodziny Twoje, w cyklu rocznym obchodzimy na naszej półkuli – północnej – w okresie przesilenia zimowego (21-22 grudnia). I jak każde urodziny, świętujemy je i radujemy się na nich razem z Gwiazdą;). Godowe Święto, to właśnie hucznie wyprawiane urodziny Słońca, które u Słowian trwały do kilkunastu dni. Był to czas, kiedy Swaróg (bóg Słońca) ponownie odzyskiwał panowanie nad światem. W tym czasie ciemne dni odchodzić zaczynają w niepamięć i pojawiają się coraz krótsze noce.
U Słowian słowo "god" oznaczało "rok", a nazwą "gody" określano czas przejściowy pomiędzy starym i nowym rokiem. Wszystkie wieczory w tym czasie nazywano "świętymi", co jest pozostałością po rozciągniętych w czasie oryginalnych Szczodrych Godach ("szczodrych wieczorach"). Na czas trwania Godów zaprzestawano wszelkiej pracy fizycznej, natomiast odwiedzano się wzajemnie i śpiewano tradycyjne, stare pieśni. Tradycją tego wieczoru było rozdawanie (początkowo tylko dzieciom i krewnym) upominków i tradycyjnych pierogów zwanych "szczodrakami". Kolejnym ważnym elementem pradawnych Szczodrych Godów było rytualne obchodzenie domów z figurą symbolizującą nowonarodzone (w dzień przesilenia) Słońce. Obnoszono wielki symbol zwycięstwa światła nad ciemnością. Ludzie się cieszyli, uśmiechali, w ich domy i dusze wstępował optymizm..
Dzisiaj Szczodre Wieczory to czas pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wieczorem Trzech Króli. Zamiast Słońca, kolędnicy chodzą od domu do domu z Gwiazdą Betlejemską, ludzie spotykają się w domach i śpiewają kolędy a prezentami obdarowują się w Wigilię. Jednak moc Słońca nadal nam patronuje i to od niego czerpiemy siłę. Dlatego Tarcza Słoneczna – prasłowiański amulet nie powinna być nam obca. Zawieszona w domu stanowi ochronę dla niego, wzmacniając jednocześnie energię życiową jego mieszkańców. Indywidualnie wzmacnia poczucie wartości, pomaga pokonywać wszelkie przeciwności losu. Mówi się o nim, że doskonale oczyszcza i harmonizuje czakry.
Kult Słońca był nie tylko popularny wśród Słowian, a samo Słońce czczone nie tylko w okresie przesilenia. Pamiętajmy jednakże urodziny jakby nie patrzył każdy ma tylko jedne. Także w tym roku godnie świętujmy Szczodre Wieczory!