wróć do Akademia Wróżek


Jesteśmy głupcami

Któż z nas nie dźwiga ze sobą na co dzień tobołka pełnego rzeczy niewiadomych. Nieznanych, czyli takich których sam/a tam nie wkładał/am a one mimo to są w nim, a my tych przedmiotów nie jesteśmy nawet świadomi/e. Ale nie przeszkadza nam to w ocenianiu siebie jako osób rozsądnych, wystarcza nam przecież wiedza, że wiemy co sami/e tam spakowaliśmy/spakowałyśmy. I tak, z takim bagażem wyruszamy co rano na zmierzenie się ze światem – z ludźmi na przystanku, z koleżankami z pracy, z panem w sklepie, z wizytą w szkole, sąsiadem z naprzeciwka…i można tak jeszcze długo wymieniać. A tak naprawdę, to codziennie rano wiemy skąd startujemy, ale nie wiemy i nie możemy być pewni dokąd nas poniesie los i gdzie będzie nasza meta.
Halo, czy my gdzieś biegniemy i z kimś się ścigamy?
Nie, my tylko podróżujemy przez życie, jak Głupiec-Wędrowca, z karty z numerem 0 Wielkich Arkanów kart Tarota. Karta ta przedstawia wędrującego człowieka w kolorowym stroju, często w błazeńskiej czapce. Głupiec czasami podpiera się kijem, niesie też w tobołku na plecach cały swój dobytek. Zdarza się, że na karcie widoczny jest również pies, który gryzie postać. Zazwyczaj Głupiec jest ukazywany w momencie stawiania kroku…nad przepaścią czy może nieograniczoną niczym przestrzenią? Dokąd zmierza ów człowiek?
Głupiec to człowiek symbolizujący podstawową cechę rozwoju duchowego – otwartość. Jest symbolem początku nowego cyklu przeznaczenia, choć oznacza jednocześnie, że koniec każdej drogi jest początkiem następnej, a prawdziwa droga duchowa nie kończy się nigdy. Przypomina że wyruszając w drogę nie od razu znajdziemy tę właściwą, dlatego możliwe że będziemy błądzić i szukać kolejnych punktów na mapie życia. Aby dotrzeć do celu, musimy zdobyć doświadczenie.
Głupiec symbolizuje nieograniczone możliwości, spontaniczność i entuzjazm. Dlatego afirmacja z tą kartą ma pomóc zredukować pesymistyczne nastawienie i brak odwagi. Medytując z nią powinniśmy myśleć o nowych planach i koncentrować się na przyszłych osiągnięciach. Po przemyśleniu wszystkiego od początku nie powinniśmy się bać zacząć wszystkiego na nowo, a duży zapas energii tylko nam to ułatwi.
Kij Głupca symbolizuje wole, a worek na plecach cel do odkrycia. Więc jeśli taka wola, zacznijcie odkrywać od dziś swój a może swoje cele. A potem szerokiej drogi!