wróć do Akademia Wróżek


Koło Roku

Wiccanie podążają w swoich wierzeniach za rocznym cyklem świąt, zwanym Kołem roku i celebrują osiem świąt zwanych sabatami. Cztery z nich nazywane są wielkimi sabatami wyznaczają czas żniw, siewów i zbiorów, pozostałe cztery zwane małymi wskazują na wydarzenia astronomiczne, takie jak przesilenia i zrównania dnia z nocą. Jest to zgodne z cyklem natury, można tutaj dostrzec schemat, gdzie zmagają się światło i ciemność, dobro i zło, początki i zakończenia. Wszystko w stałym nieprzemijającym cyklu przemian.
Oto osiem sabatów, zaczynając od święta zwanego Samhain:
• Samhain –Wielki sabat. Święto, w którym granica między naszym światem a światem zmarłych jest najcieńsza. Odbywa się w nocy z 31 października na 1 listopada. Celtowie swoje święta zazwyczaj celebrowali wieczorami, nocami. Jest to czas, kiedy dusze wracają na ziemię. Żywi zapalają im światła, lampiony z rzepy, które miały odstraszać krążące wraz ze zmarłymi złe duchy. Również przebieranie się w maski i dziwne stroje miało zmylić złe duchy i nie pozwolić im wejść w ludzkie ciała. Jest to najlepszy czas na wróżby. Czas między czasem. Jeszcze nie nowy rok, a już nie stary.
• Yule – Sabat mniejszy. Wypada około 21 grudnia i trzeba powiedzieć, że tradycje naszego katolickiego Bożego narodzenia tkwią w tym święcie głęboko swoimi korzeniami. Tradycyjnie świętuje się w tym czasie narodzenie boga, od tego momentu dni stają się coraz dłuższe, dobro zwycięża. Jako symbol życia ubiera się zielone drzewko. Skąd my to znamy 
• Imbolc – Wielki sabat. Imbolc z celtyckiego oznacza owcze mleko. W tym czasie owce rodzą I karmią swoje małe. Świętowane jest 1 lutego. W swojej wymowie jest podobne do katolickiej “gromnicznej”, celebruje się świętowanie I oczyszczanie z ognia i wody. Festiwal Imbolc jest też związany z magią przepowiadania pogody.
• Ostara – Sabat mniejszy. Wiosenne zrównanie dnia z nocą obchodzona 21 marca. Wyznacza to święto początek wiosny. Jego symbolem jest jajko, które symbolizuje odrodzenie. Podobnie jest w tradycji chrześcijańskiej, gdzie w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni przypada święto Wielkiej Nocy.
• Beltane bądź May Eve – Większy sabat. Rozpoczyna lato. Odbywa sie w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Podczas tego święta gaszono stare ogniska i zapalano nowe. W tę noc czarownice palą ogniska i tańczą wokół majowego słupa, symbolu fallicznego. Jest to noc miłości.
• Litha – Mniejszy sabat. Przesilenie lata czyli jego środek. Jest świętem ognia i wody. Dni od tego czasu stają się krótsze. Obchodzone jest 21 czerwca.
• Lughnasadh, lub Lammas – święto chleba i celtyckiego boga słońca i światła. Obchodzone jest pierwszego sierpnia. Jest świętem żniw. Można było w tym czasie zawrzeć małżeństwo na próbę na rok czasu. Jeżeli po tym czasie partnerzy nie przypadli sobie do gustu, mogli legalnie i bez problemu wchodzić w inne związki. Święto to symbolizuje chleb i kukły zbożowe owinięte wstążkami.
• Mabon – mniejszy sabat. Jesienne zrównanie dnia z nocą, obchodzone 21 września. Jest to ostateczne zakończenie zbiorów. [przyroda obumiera. Zrównanie jesienne jest świętem dziękczynnym.

Joanna Wiśniewska