wróć do Akademia Wróżek
Kot w snach
Koniec lata sprzyja marzeniom, także tym sennym, mamy bowiem w końcu czas się wyspać. Oto jak można tłumaczyć znaczenie pojawiającego się w naszych snach kota.
Kiedy jedna pani zapyła mnie niedawno o znaczenie snów, w których pojawiają się koty i czy to dobrze, czy źle, gdy śnią się nam te zwierzęta, odpowiedź wcale nie była prosta. Ważne jest bowiem, jaki ta pani ma stosunek do kotów, czy je lubi, zna, ma, akceptuje, i jaki jest jej światopogląd religijny.
Treść marzeń sennych jest wieloznaczna, uwarunkowana indywidualnością śniącego, jego świadomością, ale także, a może przede wszystkim, wypływa z nieświadomości zbiorowej, która jest prehistorią umysłu człowieka.
Archetypy to wzorce myśli i zachowań wspólne dla całej ludzkości, zakodowane od zawsze i na zawsze. Choć sny możemy analizować na wiele sposobów i na różnych poziomach, należy pamiętać, że interpretacja jest tylko hipotezą, rzadko mamy przecież wiedzę i dostęp do informacji o wszystkich elementach ludzkiej psyche. Czasami przydają się gotowe klucze do snów, które mogą naprowadzić nas na właściciwy trop, ale tylko wtedy, gdy są rzetelnie opracowane przez badaczy psychoanalityków (senniki cygańskie są stekiem przypadkowych bzdur).
Czego symbolem jest więc kot?
W tradycji zachodniej oznacza tajemniczość, niezależność, zmysłowość, zwinność, bezszelestność i wolność. Mity całego świata obsadzają kota w roli istoty o niespodziewanej życiowej witalności i rozrodczych mocach; świętego towarzysza bogiń, opiekuna i strażnika domostw. Jeśli śnił o nim starożytny Egipcjanin, mógł być czcicielem Bastet, Izydy lub Tefnut, a marzenia senne mogły być zapowiedzią radości, zabawy, życiowych przyjemności, męskiej potencji i płodności.
Współcześni interpretatorzy, łaskawi dla kotów, skojarzą sen z erotyczną fascynacją, kochankiem albo kochanką, zmysłowym dotykiem i pieszczotą. Ale kot to także egocentryczny dystans, niezgoda na niewolę, upór i samodzielność. Czyż nie można połączyć wszystkich tych cech w jedno?
W snach kobiet kot stanowi często rekompensatę tego, czego w realnym świecie im brakuje, symbolizuje te cechy, za którymi tęsknią. Wyraża postawę "możesz mnie bić, ale musisz mi także służyć". To także pragnienie bycia wierną sobie, swoim poglądom, by móc swobodnie dokonywać wyborów.
W snach mężczyzn reprezentuje animę, wewnętrzny kobiecy aspekt, archetypowy obraz zasady żeńskiej - matki, bogini. W zależności od okoliczności rozgrywających się we śnie scenariuszy, może oznaczać szacunek dla odmienności płci, tolerancję - gdy wysoki poziom zintegrowania żeńskiego pierwiastka w psychice. Wtedy zmiękcza charakter, przynosi łagodność, umiejętność bycia z kobietą; cechuje doskonałego kochanka. Z drugiej strony śniony kot odsłania obawę przed kobiecą niewiernością, przebiegłością, gdyż kotka funkcjonuje przede wszystkim, jako symbol seksu, zmysłowości i braku pokory.
Mamy jeszcze inne interpretacje, bardziej posępne, w których mowa o demonach, szatanach, światach chtonicznych i zwierzętach lunarnych. Niemieckie określenie heretyka kacerza Ketzer pochodzi od słowa die Katze (kot).
Tu spoglądam na moje piękne i łagodne kotki. Co za niedorzeczność!
Jolanta Welter