wróć do Akademia Wróżek


Księga Przemian I - Cing

I-Cing czyli z chińskiego Księga Przemian jest bezsprzecznie uważany za jedno z największych dzieł światowej literatury. Jego początki sięgają czasów mitycznej starożytności. Siła i mądrość tej księgi przejawia się w tym, że do dnia dzisiejszego współcześni Japończycy szukają rady w Księdze Przemian. Jest zbiorem 64 heksagramów używanych podczas przepowiadania przyszłości. Filozofię I-Cing przenikają idee przemijania, przemiany oraz jedności, pierwotnego świata i teraźniejszego dualizmu ujętego w ai-ci koła podzielonego na stronę jasną i ciemną. Księga Przemian to zbiór graficznych symboli oraz filozoficzno-wróżbiarskie komentarze, ujęte w kolejnych sześćdziesięciu czterech rozdziałach. Znaki te początkowo służyły do wróżenia i odpowiadały jedynie na zadawane pytania tak lub nie. Tak - oznaczone zostało przez linię ciągłą, natomiast nie - przez przerywaną. Z czasem zróżnicowano przepowiednie dodając do nich połączone w pary symbole. Powstały cztery kombinacje układów - dwóch ciągłych i dwóch przerywanych linii. Następnie do każdej z tych kombinacji, dodano jeszcze jedną linię, w wyniku czego powstało osiem trygramów - trójliniowych symboli. Owe osiem trygramów zaczęto łączyć ze zmianami, jakie zachodziły na niebie i ziemi, z faktem, że ulegają one nieustannym przemianom, aż w końcu zmiany te uznano za zasadniczą treść Księgi Przemian. W wyniku połączenia się owych znaków we wspomniane wcześniej pary powstały znaki sześcioliniowe, tworząc kombinace 64 heksagramów.
Księga Przemian zawiera wiele moralnych wskazówek na temat życia i ludzkiego postępowania, dlatego nie jest jedynie księgą wróżb, lecz pełni również rolę księgi mądrości. Księga sugeruje nam, jak należy postępować, aby przynieść sobie i innym szczęście i pomyślność w życiu. Zmiana Księgi Przemian nastąpiła około 1150 roku p.n.e., kiedy to nieme dotąd znaki opatrzono w jasno sformułowane porady dotyczące właściwego postępowania, które pozwalały korzystającemu z niej człowiekowi stać się współtwórcą własnego przeznaczenia. I-Cing, przez swoje symbole oraz zasadę zmiany, potrafił odtworzyć przyszłe ruchy i przemiany makrokosmosu. Konfucjusz, oczarowany przenikliwą mądrością Księgi Przemian, opatrzył ją swoim komentarzem i właśnie ta wersja księgi przetrwała do naszych czasów.
Istnieje tradycyjne narzędzie za pomocą, którego układa się znaki I-Cing i są łodygi krwawnika. Do tego celu używano pięćdziesięciu łodyg. Jedną z nich odkładano na bok i nie brano jej pod uwagę. Pozostałe 49 łodyg, dzielono jednym ruchem na dwie oddzielne kupki. Następnie z patyczków z prawej sterty, brano jedną łodygę i wkładano między czwarty i piąty palec lewej ręki. Lewą kupkę przejmowano do lewej ręki i prawą ręką, wybierano wiązki składające się z czterech łodyg. Według tradycji, postępuje się tak do momentu, aż w lewej ręce pozostaną najwyżej 4 łodygi. Te, które pozostaną, wkładano między palec środkowy i wskazujący lewej ręki. Podobnie postępowano z prawą kupką. Dopiero teraz sumowano liczbę łodyg, które znajdowały się między palcami lewej ręki. Jeśli procedurę wykona się prawidłowo, wówczas suma wyniesie 9 lub 5. Łodygi te, odkłada się na bok. Pozostałe patyczki zbierano, i ponownie dzielono na dwie sterty, powtarzając powyższe czynności od początku. Całą procedurę należy przejść jeszcze dwukrotnie. Za drugim i trzecim razem, suma może wynieść 8 lub 4.
Istnieje inna o wiele prostsza metoda tradycyjnego budowania heksagramu, którą jest rzucanie monetami. Zwyczajowo powinno używać się do niej chińskich monet z brązu z dziurką wewnątrz, ale można wykorzystać także każdy inny bilon. Wynik jednego rzutu wszystkimi trzema monetami, jest budulcem jednej linii heksagramu. Stąd czynność tę należy powtórzyć sześciokrotnie. Stronę monety z napisem, traktuje się, jako in i oznacza się rytualną liczbą 2, stronę odwrotną traktuje się jako jang i posiada ona wartość równą 3. Każdy z 64 heksagramów, opatrzony jest bardzo zawiłym komentarzem.
Księga Przemian zawiera w sobie ogromną wiedzę i dlatego podczas wróżenia trzeba brać pod uwagę wielość jej interpretacji. Dlatego przy odczytywaniu wróżby niezbędne jest odpowiednio bogate doświadczenie. Warto bliżej zainteresować się I-Cing, bo jest to zbiór wielkich mądrości, które mogą ułatwić i uprościć w zdecydowany sposób nasze codzienne życie.