wróć do Akademia Wróżek
Liście laurowe - wawrzyn kulejewska
Liście laurowe, czyli wawrzyn - któż z nas dzisiaj nie zna tego trochę piekącego i cierpkiego smaku listków dodawanych do różnych potraw, przecież ten wiecznie zielony krzew rosnący w tropikach, a u nas na parapecie okna, był ozdobą „mądrych” głów oraz zwycięzców. Poświęcony był Apollinowi, uważany za święte drzewo, starożytni Grecy właśnie tymi gałązkami i liśćmi w postaci wieńców przyozdabiali czoła, zatem mędrzec lub zwycięzca niósł na głowie laur. Nic w tym dziwnego bowiem liście zabezpieczają człowieka przed chorobami i złymi mocami, wzmacniają pamięć i leczą łupież.
Liście laurowe nazywane czasami bobkowymi włożone do portmonetki przyciągają i zatrzymują pieniądze, dlatego są tak skuteczne jako dodatek we wszelkiego typu białej pieniężnej magii. Noszone w kieszeniach spełniają marzenia, a włożone pod poduszkę sprowadzają prorocze sny. Używane do oczyszczania domów w postaci dymu, potęgują intuicję, chronią i odpędzają złe życzenia i zamiary wrogich ludzi, chronią przed piorunami. W postaci naparu, kiedy myje się lub tylko kropi ściany pomieszczeń uświęcają i oczyszczają przestrzeń. Tak oczyszczone przestrzenie nasycone zapachem liści bobkowych przyciągają pieniądze, sukcesy i zwycięstwa, wprowadzają harmonię i spokój w międzyludzkich stosunkach, potęgują przyjaźń. Zapach tej przyprawy wzmacnia wolę, wytrwałość, witalność i energię. Roślinka rosnąca na parapecie, czy przy domu ochroni przed chorobami i atakami energetycznymi.
Wawrzyn, oprócz zastosowania magicznego, dzisiaj wykorzystywanego rzadziej, ma oczywiście zastosowanie pro zdrowotne. I tak, w postaci mocnego naparu likwiduje łupież, kolkę żołądkową i bóle pęcherza, pity przez tydzień (połowa szklanki) rozpuszcza kamienie nerkowe. Wywar dodany do kąpieli, to pięknie pachnąca kąpiel, która energetyzuje i pobudza optymizm, łagodzi bóle kostne i stawowe, wygładza skórę, likwiduje grzybicę, zapalenie oskrzeli, a same gotowane liście, ułożone na piersiach łagodzą duszności i kaszel. Olejek, który można samemu przygotować, złagodzi bóle reumatyczne pleców czy zwichnięcia. Dodawany do potraw podnosi ich smak oraz reguluje przemianę materii i wydzielanie soków żołądkowych. Żucie listków likwiduje przykry zapach z ust. Ułożone lub rozsypane w spiżarni czy szafie odpędzają szkodniki.
Ewa Kulejewska