wróć do Akademia Wróżek
Lubię, więc nie jem
Jedzenie powinno sprawiać ludziom przyjemność. Powinno jeść się smacznie przygotowane potrawy, w miłym towarzystwie i przy ładnie nakrytym stole. No przynajmniej obiad albo kolację, jeśli weźmiemy pod uwagę styl życia obecnie przez nas prowadzony – w ciągłym pośpiechu. Na to powinno być nas stać, czasowo. Co jednak jeść żeby było smacznie i zdrowo? Tu powstają spory, sprzeczki i nieporozumienia od których puchnie głowa. Najlepsza w tej sytuacji jest chyba propozycja, by każdy człowiek, sam poszukał dla siebie odpowiedniej diety – poprzez wsłuchanie się w swój organizm, zapytanie go na co ma ochotę, popróbowanie, posmakowanie, polubienie pewnych dań i produktów.
Jedną z diet, wokół której krążą legendy (dosłownie) jest dieta związana z niejedzeniem mięsa. I teraz, rzecz najważniejsza i warta zapamiętania: wegetarianin nie jest tym samym człowiekiem co weganin, a żaden z nich nie jest człowiekiem, który po prostu nie je mięsa. Ponieważ zarówno weganie jak i wegetarianie wyłączają produkty pochodzenia zwierzęcego z pobudek moralnych, etycznych albo zdrowotnych, natomiast osoby które nie jedzą mięsa robią to zazwyczaj ponieważ go po prostu nie lubią jeść. Zdecydowana większość religii wypowiada się i określa w jakiś sposób jeżeli chodzi o zabijania zwierząt, a niektóre wręcz zakazują tego, uważając, że zwierzęta mają takie same prawa jak ludzie. Jest to między innymi buddyzm czy hinduizm (spożycie mięsa jest wyraźnie zakazane w świętych pismach hinduizmu). Jednak w naszej części świata odmawianie spożywania pokarmów mięsnych najczęściej wiąże się z pewną filozofią bycia, często związaną z ruchami proekologicznymi.
A teraz konkrety, co kto je i jak go wówczas określić, albo kim my się staniemy – z przekonania albo dla zdrowia.
* Weganin albo weganka to osoba, która rezygnuje ze spożywania wszelkich pokarmów wytwarzanych przez zwierzęta, czyli również mleka, serów i jaj. Niektórzy z nich nie jedzą również miodu. To chyba oczywiste że w tym przypadku nie kupują futer ani kosmetyków testowanych na zwierzętach.
* Witarianie to ludzie, których dieta polega na spożywaniu wyłącznie produktów świeżych. Odrzucają jakiekolwiek potrawy gotowane, w tym również napoje typu kawa czy herbata.
* Frutarianizm (lub fruktarianizm) to najbardziej zaostrzona forma wegetarianizmu. Oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym przypadku ludzie nie jedzą żadnych owoców i warzyw, których zerwanie uśmierciłoby roślinę (np. sałaty). Dieta najmniej polecana w naszym klimacie.
Lubimy zwierzęta, więc nie wsadzamy ich do garnka. Dziś na obiad prażone kiełki, z ryżem i surówką z białej kapusty.