wróć do Akademia Wróżek
Magiczny Tarot
Magiczne słowo tarot od zawsze wzbudzało w ludziach strach i tajemnicę. Tak naprawdę istnieje wiele hipotez dotyczących pochodzenia tej talii. Prawdopodobnie XIV wieczne pierwsze talie tarota zostały stworzone z różnych nurtów, takich jak kabała, wierzeń egipskich i cygańskich oraz wpływów arabskich i indyjskich. Rzeczą nieprawdziwą jest hipoteza, że karty zostały stworzone przez samego Diabła, aby służyć mu do szkodzenia ludziom. Hipotezę tę wysunął kościół katolicki, który chciał zaniechać rozprzestrzeniania się wróżenia z kart tarota w Europie.
Tarot początkowo rozprzestrzeniał się po Europie, jako gra karciana, z czasem jednak zyskał miano narzędzia wróżebnego. Mimo niechęci kościoła, tarot zyskał swoje uznanie, gdyż od wieków z tych kart odczytywano przyszłość ludzką. Do adeptów magii zgłaszali się często wielcy i znani ludzie, królowie, pisarze, ale również i zwykli śmiertelnicy. Od XIV wieku do czasów współczesnych powstało wiele różnych talii tarota. Tylko na rynku polskim istnieje ponad 100 talii kart. Każdy wróżbita lub wróżka może sobie taką talię stworzyć do swoich potrzeb lub skorzystać z już istniejących pięknych talii.
Talia tarota składa się z 78 kart - 22 Wielkich Arkan (Wielkie Wtajemniczenia) oraz 56 Małych Arkan (Małych Wtajemniczeń). Najważniejsze są Wielkie Arkana, które ukazują drogę życia człowieka. Małe Arkana są uzupełnieniem życia codziennego każdego z nas. Pierwsza a zarazem ostatnia karta Wielkich Arkan to Głupiec, który wchodzi do arkan, jako człowiek niedoświadczony i zagubiony, bo sam nie wie, co czeka go w przyszłości. Głupiec tak jak i człowiek przechodzi przez kolejne etapy życia, kończąc na karcie Świat, czyli najlepszej, spełniającej karcie w tarocie.
Inaczej mówiąc Tarot to życie człowieka w różnych jego etapach, to droga człowieka, który uczy się życia, próbuje, na zmianę wygrywa i przegrywa, spotyka osoby, które wpływają na jego życie, podejmuje decyzje, a także zmaga się ze swoją psychiką, która nie zawsze jest w najlepszej formie. To wszystko i nie tylko można zobaczyć w Tarocie poprzez jego bogatą symbolikę.
Liczne mity dotyczące Tarota utrudniają dostrzeżenie tego, czym ta legendarna talia kart naprawdę jest - środka, który służyć może do różnych celów, w zależności od potrzeb osoby z niego korzystającej. Nie jest ani dobry ani zły, tak jak tysiące innych narzędzi czy technik, które wykorzystywane bywają zarówno w dobrych jak i złych celach. Dopiero człowiek nadaje każdemu instrumentowi charakter pozytywny lub negatywny poprzez sposób i cel jego wykorzystania. Najpopularniejszym zastosowaniem Tarota jest niewątpliwie przewidywanie przyszłości, dlatego karty te najczęściej kojarzone są z wróżeniem. Znacznie cenniejsze są jednak ich właściwości pozwalające na wnikliwą i rzetelną analizę stanu emocjonalnego, psychologicznego i duchowego człowieka, kiedy odsłaniają nam nie tylko to, co się wydarzy, ale także przede wszystkim, dlaczego.