wróć do Akademia Wróżek


Na początku było…

Niewiadomo skąd wzięła się tak wielka popularność jej w ostatnich latach, zwłaszcza w świecie zachodnim. W okresie Milenijnym starano się to tłumaczyć zbliżającą się datą, ale ona minęła a popularność po dziesięciu latach bynajmniej nie spadła. W wielu kręgach można nawet zauważyć wzrost zainteresowania nią, a z pewnością pewnymi jej aspektami. No dobrze, ale zacznijmy od początku…
Jej podstawowymi dziełami, na których się opiera są:
- Sefer Jecira (Księga Stworzenia), powstała w XVI-XVII wieku p.n.e. w Babilonii, stanowiąc uogólnienie babilońsko-perskiej astrologii, neopitagoreizmu, dawnego mesjanizmu i mistycznej filozofii islamu.
- Zohar (w hebr. "Blask asności"), księga powstała w II – III w. n.e. w formie komentarza do Pięcioksięgu, która stara się wyjaśnić ukryty sens opowieści biblijnych i przykazań boskich.
- Tora (hebr. Pouczenie), czyli pięć pierwszych ksiąg Biblii, najważniejszy tekst objawiony judaizmu.
Tak, mowa o Kabale, czyli najczęściej używanym terminie na określenie tajemnych nauk judaizmu i mistyki żydowskiej. W szerokim sensie termin ten jednak oznacza wszystkie ezoteryczne kierunki w judaizmie, które odgrywały ważną rolę w historii Izraela.
Kabała zawiera teorie kosmogoniczne, teozofię i magię. Szereg odmian Kabały przypisywało ukryte znaczenia każdej literze lub słowu świętego tekstu. Kabaliści uczyli się więc, jak interpretować uzyskane w ten sposób przepowiednie. Judaizm rozpatruje Kabałę jako czwarty, najgłębszy poziom rozumienia Tory. Dlatego studiować Kabałę może tylko ten, kto pojął wszystkie poprzednie poziomy, czyli poznał Torę Pisaną i Ustną (Talmud).
Czy to oznacza że my nie możemy studiować i interpretować Kabały? Według opinii zwolenników podejścia ortodoksyjnego judaizmu, człowiek nie posiadający wystarczającego poziomu wiedzy o judaizmie i nieżyjący zgodnie z żydowskimi prawami, może otrzymać tylko ogólne przedstawienie idei Kabały, ale jego wiedza o niej nigdy nie będzie dogłębna. Natomiast zwolennicy propagowania Kabały wśród ludzi różnych wyznań, uważają że wpływa to pozytywnie na rozwój duchowy każdego, a tym samym w ogóle na ludzkość.
Kabałę studiowali wielcy filozofowie i naukowcy tego świata, masoni, a współcześnie gwiazdy popkultury. Jest ona częścią nas – tylko za nim do niej usiądziecie, zastanówcie się czy znacie na sam początek hebrajski?