wróć do Akademia Wróżek


Niezwykłe noce w sierpniu

Perseidy – Łzy Św. Wawrzyńca rozświetlą sierpniowe niebo
Meteoryty z roju Pereseidów, nazywane również "Łzami Świętego Wawrzyńca" (ponieważ 10 sierpnia świętujemy imieniny Wawrzyńca)
Rój widoczny jest od około 17 lipca do 24 sierpnia, ze szczytem aktywności w okolicach 12 sierpnia, w godzinach miedzy 20.15 a 22.45. Mamy bardzo dobre warunki do obserwacji tego zjawiska ponieważ nów Księżyca wypada na 6 sierpnia, a pierwsza kwadra na 14 sierpnia. Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Tak jak inne roje meteorów są one najbardziej aktywne tuż przed świtem.

Układ planet w sierpniu
Tuż po zachodzie słońca spróbujmy odnaleźć Wenus. Możemy ją dostrzec na zachodnim horyzoncie, widoczną na tle łuny naszej dziennej gwiazdy.
Mars i Jowisz w tym miesiącu świecą blisko siebie i są w konstelacji Bliźniąt. Można je zaobserwować tuż przed świtem.
Godzinę przed wschodem Słońca możemy także zaobserwować planetę Mars, która będzie świecić nad horyzontem. Najłatwiej będzie nam jednak ujrzeć Jowisz, który teraz świeci dwadzieścia razy mocniej niż Mars.
Jeżeli zależy Ci aby zobaczyć Saturna to szukaj go na niebie zaraz po zachodzie słońca, na południowo-zachodnim horyzoncie.
Przez całą noc bardzo dobrze widoczne są Uran i Neptun . Uran odnajdziemy w konstelacji Ryb, natomiast Neptun w Wodniku.
W znaku Strzelca pozostaje Pluton, dobrze widoczny podczas pierwszej połowy nocy.

Jeżeli chcesz wiedzieć jaki wpływ na Twoje życie ma sierpniowy układ planet oglądaj codziennie o 20:00 Ezo TV.