wróć do Akademia Wróżek


Po ten kwiat czerwony

O tej porze roku, w naszym klimacie, kwiaty możemy podziwiać tylko w wazonie albo w doniczkach. Nie ma się czemu dziwić, dostęp do nich – dzięki aurze - mamy zdecydowanie ograniczony. Nie kupujemy ich po prostu idąc po ulicy od przekupek, jak to często czynimy wiosną, tylko specjalnie udajemy się do kwiaciarni. Tym samym zdecydowanie rzadziej goszczą w naszych wazonach, niż przez pozostałe trzy pory roku. A przecież wnoszą one do naszych mieszkań tyle uroku. Całe szczęście oprócz kupowania sobie kwiatów, w Polsce panuje powszechny zwyczaj ich dawania. Przy różnych okazjach, w różnych sytuacjach, różnym osobom. Ale sztuką jest dobrać odpowiednie kwiaty do okoliczności ich wręczania. Wiele zależy zarówno od tego dlaczego się je daje, komu się je wręcza, w jakim momencie a także - od osoby, która nimi obdarowuje.
Ustalmy jedno – ważny jest nie tylko rodzaj kwiatu, ale także jego kolor, liczba w bukiecie, pora roku. Na powszechnie świętowane w naszym kraju imieniny, najczęściej kupujemy i dostajemy kwiaty – zarówno dla/od rodziny, jak i znajomych czy współpracowników. Najczęściej są to wówczas wielobarwne i wielkokwiatowe bukiety, albo jeśli ktoś wie o nas trochę więcej, po prostu nasze ulubione, ukochane rośliny. Wówczas wszystko jest jasne. Warto wiedzieć, że świetnie wpisują się w każdą okazję najbardziej neutralne kwiaty jakimi są lilie – ich wymowa jest jasna, pełna szczerych intencji, życząca obdarowywanemu jak najlepiej. Trochę bardziej skomplikowane są relacje miłosne i przyjacielskie, a tym samym istota wyrażania ich poprzez kwiaty.
W relacjach miłosnych z pewnością ważne miejsce odgrywa róża, w dodatku czerwona. Czy słusznie czy nie, można się kłócić, ponieważ istnieje kilka interpretacji. W każdym razie z tradycją nie jest łatwo walczyć. Zresztą czy warto? I tak róża już sama w sobie oznacza miłość do osoby, którą obdarowujemy. Czerwona róża symbolizuje żar tego uczucia, biała niewinność i czystość intencji, bladoróżowa świeżość. Dwie róże (albo ich multiplikacja) – biała i czerwona – namiętność, wierność i oddanie. Różę w kolorze herbacianym dajemy osobie, której chcemy powiedzieć „podobasz mi się”, natomiast żółtą wówczas gdy chcemy zasygnalizować naszą zazdrość. Kolor żółty jest w ogóle kolorem zazdrości, bo to samo oznacza w przypadku żonkili – kupowanych w dowolnej ilości.
Jedna róża = tylko Ty! Dobierajcie więc mądrze kwiaty, którymi obdarowujecie oraz czytajcie z kwiatów, które otrzymujecie. Bo jak nie, to kaktus!