wróć do Akademia Wróżek


Przewidywanie pogody

Od wieków człowiek pragnął prognozować pogodę, gdyż jej wpływ na rolnictwo i na życie zwykłych ludzi był zasadniczy. Możliwość przewidywania klęsk żywiołowych, aury nadchodzących dni decydowała czasami o powodzeniu wielkich bitew zmieniając bieg historii. Tak było podczas bitwy pod Grunwaldem, kiedy to wróżbici przewidzieli upalny dzień, co pozwoliło wojskom polskim schronić się w chłodnym lesie i ostatecznie wygrać starcie z zakonem krzyżackim. Praktycznie na całym świecie, a szczególnie tam gdzie od pogody zależało życie mieszczan, pasterzy i rolników, czarownicy starali się od wieków wypracować skuteczne metody, które służyłyby przewidywaniu pogody nie tylko na najbliższe kilka dni, lecz również na
cały rok.

Prognozy swoje sporządzali na podstawie znaków, które odczytywali obserwując otaczającą ich przyrodę. Wprawdzie rzadko udawało się dokładnie określić dzień, w którym na przykład spadnie deszcz czy śnieg, ważniejsza bowiem od samego faktu opadów była ich intensywność, która mogła spowodować klęskę żywiołową. Dla wieśniaków najważniejsze było pytanie, czy nie będzie zbyt intensywnych burz w lipcu, bądź jak sroga będzie zima w nadchodzącym roku. Wszystko to miało bezpośredni wpływ na ich zbiory i możliwość przetrwania. Jednodniowe zmiany pogody nie były tak istotne jak długotrwałe zmiany pogodowe, które mogły znacząco wpłynąć na los rolników. Na podstawie obserwacji ciał niebieskich, zjawisk atmosferycznych i zachowania zwierząt wróżbici przewidywali pogodę na nadchodzące dni. Wiele z tych wróżb odczytuje się do dzisiaj uważając je za pewnik.

Słońce zasnute mgiełką oznacza, że najprawdopodobniej w najbliższym czasie można oczekiwać brzydkiej pogody. Kiedy wygląda jak błyszcząca, zamglona kula pogoda będzie dobra, gdy zachodzi wśród ławicy ciężkich chmur będzie mokro i burzowo, a gdy pojawi się pierścień okalający słońce podczas deszczowej pogody można liczyć, że nastąpi krótkotrwała jej poprawa.

Inne znaki dotyczą naturalnego satelity Ziemi Księżyca. Jeśli pojawi się mglisty pierścień wokół Księżyca w czasie ładnej pogody to na pewno wkrótce nadejdą deszczowe dni. Jeśli Księżyc wschodzi na czystym niebie, lecz jego kolor jest bladożółty to możemy spodziewać się krótkiego okresu ładnej pogody. Najbardziej znana przepowiednia mówi o Księżycu w pełni, który wschodzi na czerwono, co oznacza zapowiedź silnego wiatru.

Gwiazdy migocące na bezchmurnym niebie bardziej niż zwykle są zapowiedzią deszczu. Jeśli małe gwiazdki nie są dobrze widoczne na pewno zerwie się wiatr.
Jeśli w letnią noc zobaczymy dużo spadających gwiazd zapowiada to bardzo deszczowy rok. Chmury również mogą powiedzieć nam wiele o pogodzie. Jednolite, szare chmury, które zasłaniają niebo oznaczają śnieg. Kłębiaste, białe chmury płynące leniwie po niebie to pewny znak ładnej pogody. Czerwone chmury wokół słońca również wróżą ładna pogoda, a białe, szybko pędzących to bliskość burzy. Niebo "usiane barankami" oznacza piękną pogodę.
Wystarczy obserwować postępowanie niektórych zwierząt, kiedy następuje zmiana pogody, aby zyskać przekonanie o wpływie aury na ich zachowanie. Pająk robi rozległą sieć wyczuwając, że będzie piękna pogoda. Jeśli naprawia starą będą deszcze. Komary atakują zajadle wieczorem, więc rano będzie ładna pogoda. Ryby, które pływają tuż pod powierzchnią wody przepowiadają piękną pogodę. Natomiast gdy pływają przy samym dnie należy spodziewać się burzy.

Ludzie dawno zatracili naturalną zdolność rozumienia i wyczuwania zmian pogody. Ważne jest, aby umieć słuchać i odczytywać znaki, które daje nam sama przyroda, świat zwierząt, roślin oraz intuicyjna obserwacja zjawisk atmosferycznych.
Wprawdzie ludzkość dysponuje nowoczesną techniką, która większość tych zjawisk umie logicznie wytłumaczyć, lecz również ta sama technika mimo swojego zaawansowania nie potrafi dokładnie i nieomylnie przewidzieć pogody choćby na następny tydzień.