wróć do Akademia Wróżek


Rogi Kozła

Kozioł kojarzy nam się na przykład z kozłem ofiarnym. Okej, prawo skojarzeń nie podlega dyskusji. Ale czy słusznie – ach, te wątpliwości, i czy obecnie panujący w zodiaku Koziorożec ma coś wspólnego w ogóle z kozłem?
W wyobrażeniach starożytnych Greków Koziorożec przedstawiany był w postaci pół kozła, pół ryby (!), gdyż taką właśnie postać przybrał według nich bożek Pan, gdy wraz z innymi bogami uciekał przed potworem Tyfonem do Egiptu – były to czasy okrutnej wojny pomiędzy Zeusem a Kronosem. Wszyscy uciekinierzy przemienili się wtedy w zwierzęta, jednak tylko wygląd Pana zaskoczył i olśnił wręcz Zeusa, że postanowił umieścić ów cud natury na nieboskłonie. Dlatego też, mamy oprócz zodiaku również taki gwiazdozbiór. Co więcej, to właśnie z gwiazdozbiorem Koziorożca powiązane jest także przesilenie zimowe. A równoleżnik, na którym Słońce jest w zenicie w momencie tego przesilenia nazywany jest zwrotnikiem Koziorożca. Czy takie znamiona nosi kozioł ofiarny? No dobrze, ale nie dyskutujemy…
Osobą urodzonym pod znakiem kozich rogów przypisuje się bardzo pozytywne cechy charakteru, m.in. taki jak ambicja, solidność, stałość, sumienność, pracowitość, konsekwencje, wytrwałość i cierpliwość. Który pracodawca odrzuci pracownika, z takim potencjałem? No śmiało, przyznać się? Ha, więc dorzućmy do tego jeszcze niezawodność w działaniu i opanowanie. Koziorożce starannie i pilnie wykonują swoje zadania, jeśli jest taka potrzeba zostają w pracy po godzinach, nie zaniedbując przy tym obowiązków w domu – jak one to robią, trzeba się ich o to zapytać. Ale co najważniejsze, w swoim uprze i metodycznym dążeniu do celu, w końcu osiągają sukces. Ciężko zapracowany i zasłużony, dodajmy. Nie należą bowiem do osób, które muszą mieć wszystko „tu i teraz”. Uznania jakie zdobywają na końcu tej drogi, są powodem zazdrości nie jednego znaku zodiaku.
Nie ma więc się co wstydzić swoich rogów, koźle. Nie ty jeden je zodiakalnie posiadasz, ale tylko ty możesz pochwalić się taką ambicją, systematycznością i silną osobowością. Na Koziorożcu trzeba się umieć poznać, a to potrafią rzeczywiście tylko niektórzy. Ale to również oni, zostają jego przyjaciółmi.
Koziorożcu, powodzenia i spełnienia w pracy!