wróć do Akademia Wróżek


Różne horoskopy, ta sama prawda o nas

Jako ludzie Zachodu, jesteśmy osadzeni i zaprzyjaźnieni siłą rzeczy z tą tradycją, kulturą, tymi wierzeniami. Jednak sięgamy do innych, odległych nam kultur i tam również szukamy odpowiedzi na to: kim jesteśmy? dokąd zmierzamy? Teraz przedstawione zostaną zodiakalne różnice na przykładzie horoskopu chińskiego (popularnego w naszym kraju) oraz horoskopu indyjskiego (praktycznie u nas nie znanego).
Horoskop chiński też jest jakąś opcją poznania tej niedalekiej rzeczywistości, pamiętajmy jednak że tam działa inna zasada w określaniu znaku zodiaku, niż ta do których jesteśmy przyzwyczajeni. Co roku władanie w chińskim zodiaku przejmuje inne zwierzę zodiakalne. Rok zaczyna się od drugiego nowiu po zimowym przesileniu Słońca, czyli jest to data ruchoma. Pamiętamy że w systemie europejskim Znaki Zodiaku zmieniają się co miesiąc. Tak samo więc i numerologia chińska, różni się od Zachodniej. W każdym razie w horoskopie chińskim wymieniane jest dwanaście zwierząt, które co dwanaście lat obejmują rok w swoje władanie. Te zwierzęta to: Szczur, Bawół, Tygrys, Kot, Smok, Wąż, Koń, Koza, Małpa, Kogut, Pies, Dzik. Jedyne co nas może dziwić, że wśród tych zwierząt występuje takie, którego my nie znamy, czyli smok – legendarna istota, dla nas z bajek. Jednak musimy pamiętać że Smok, dla Chińczyków jest zwierzęciem, które w ich kulturze – pełnił i pełni - bardzo znamienną i wielowymiarową funkcję.
W horoskopie indyjskim jest jeszcze inaczej, ponieważ kalendarz w Indiach wygląda trochę inaczej od naszego. To wszystko ze względu na położenie Słońca oraz długość trwania dni i nocy. Tam nazwy miesięcy (ale to oczywiste) i ich kolejność jest nieco inna niż nasza. W Europie rok kalendarzowy rozpoczyna się od stycznia, tam zaś początek nowego cyklu związany jest z miesiącem Chaitra (u nas jest to przełom marca i kwietnia) a rok kończy się nie w grudniu lecz na przełomie naszego lutego i marca – w miesiącu Phalguna. A szukając naszym zodiakalnych odpowiedników, musimy odwoływać się do tamtejszego nazewnictwa. I tak: baran - Mesham; byk - Rishabam; bliżnięta - Mithunam; rak - Kathakam; lew - Simhan; panna - Kanya; waga - Thulam; skorpion – Vrishchigam; strzelec - Dhanus; koziorożec - Makaram; wodnik - Kumbam; ryby - Meenam.
Z tego wynika, że obecnie urodzeni – w 2010 roku, pod znakiem Koziorożca – indyjska nazwa znaku: Makaram, w chińskim horoskopie są Tygrysami. A Wy wiecie już, kto Wam, w tych horoskopach patronuje?