wróć do Akademia Wróżek


Runa Mannaz akima

W tłumaczeniu ze staroskandynawskiego Runa Mannaz oznacza człowieka. W swoim kształcie symbolizuje człowieka pogodzonego ze sobą, który ma przyjaciela w sobie samym. Runa mówi o możliwości samopoznania i pracy nad sobą oraz o łączności człowieka z innymi ludźmi. Najtrafniejszą analogią do tego znaku jest znane motto renesansu: „Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce”, runa skupia zatem swoją energetyką na jednostce ludzkiej. Odwołuje się do tolerancji, dowodząc, że człowiek nie jest ani „czarny”, ani „biały” - jest czasami uwarunkowany przez swoją religię, sposób wychowania i przeżyte doświadczenia. Rozumienie jego słabości, ekscentryczności, wielkości i małości zarazem, prowadzi do połączenia dobra i zła, miłości i nienawiści, strachu i bezpieczeństwa, głodu i sytości.
Runa ta zwraca uwagę na nas samych, krzyczy: „Jeżeli chcesz zrozumieć siebie, popatrz na innych, wsłuchaj się w siebie by otworzyć oczy na ludzi”. Runa mówi, że nasze życie w równym stopniu zależy od innych, jak życie innych zależy od nas. Dlatego okazujmy zrozumienie dla tego, co nas otacza. Mannaz oznacza człowieczeństwo, więc pomyśl co dla Ciebie oznacza miano człowiek - siłę i moc, czy słabość i lęki. Mannaz reprezentuje ludzi wielkich duchem, działających dla dobra innych. Człowieczeństwo, to ogromna przenikliwość widzenia, poszukiwanie po przebudzeniu. Runa symbolizuje człowieka, który poszukuje, który wchodzi i idzie drogą rozwoju duchowego.
Aby dojść do poznania siebie należy czasami się zatrzymać, aby zrozumieć to, co się wydarzyło, bo Mannaz to człowiek, który dużo doświadczył. Nie zatrzymuj się na obranej drodze, idź dokąd miałeś iść. Nie obwiniaj innych i siebie przecież wiesz, że to, co masz wewnątrz siebie uaktywnia się w Twoim zewnętrznym świecie. Mannaz to również zrozumienie aspektów żeńskich i męskich w Tobie samym. Muszą one być w równowadze, nie spychane i nie zwalczane jedna przez drugą. Kobieto, odkryj w sobie cząstkę mężczyzny, ale nie pozwól, by te cechy Cię zdominowały. Mężczyzno, odkryj w sobie kobietę, ale pilnuj jednak, byś nie zniewieściał.
Chcesz dowiedzieć się dlaczego naprawdę ktoś Cię irytuje i denerwuje, wezwij energetykę Mannaz. Będzie Ci łatwiej oceniać swoje kroki i postępowanie innych. Znak ten będzie przyciągał do Ciebie ludzi otwartych, tolerancyjnych, lecz nie pozbawionych swoich małych wad, które to powinieneś zrozumieć. Spotkania te mają pomóc Ci w lepszym poznaniu Twego ego. Mannaz będzie pomocna w wyszukiwaniu wśród ludzi prawdziwych przyjaciół, którzy będą rozumieli jej przesłanie. Jest ona wsparciem dla wszystkich humanistów, literatów, poetów, myślicieli i filozofów. Swoją dobroczynna opieką otaczać będzie tych, którzy mają problemy ze swoimi stanami depresyjnymi i lękowymi oraz tych, którzy potrzebują odnaleźć wiarę w bliźniego. Dzięki Mannaz człowiek ma chęć się uczyć, wzbogacać własną osobowość, rozwijać się duchowo i robić wszystko, by zasłużyć na miano człowieka.

Wróżka Akima