wróć do Akademia Wróżek


Starożytna koncepcja czterech żywiołów cz. I

Starożytna koncepcja czterech żywiołów, ognia, wody, powietrza i ziemi jest bardzo żywa w magii gdyż stanowi ona klucz do potężnej mocy. Nie należy tego mylić z pierwiastkami chemicznymi. Żywioły magii to żywe osobowości, które dominują nad swym materialnym odpowiednikiem. W celu rozróżnienia żywych duchowych osobowości, które władają swym odpowiednikiem materialnym stosuje się pojęcia żywiołu lub ducha żywiołu. W momencie, kiedy mamy właściwe podejście do żywiołów będą one z nami współdziałać we wspaniały sposób. Historia magii pokazuje nam dwa różne podejścia do żywiołów, mianowicie rozkazywanie im oraz przyjaźń. Przyjaźń z żywiołami jest całkowicie bezpieczna i bardziej efektywna w osiąganiu korzyści i szczęścia. Jeśli chcemy, aby żywioły zostały naszymi przyjaciółmi należy się o nich dowiedzieć o wiele więcej, niż może się nam wydawać.

Opowiem Państwu o żywiołach byście mogli się z nimi swobodnie zaprzyjaźnić.

Żywioły ognia nazywane są Salamandrami. Spośród wszystkich żywiołów najmniej zainteresowane są ludźmi, jednak ich ogniowa natura może być nam bardzo pomocna w usuwaniu przeszkód natury psychicznej czy umysłowej. Przywódcą ich jest Dżin. Żywioły ognia przywołuje się za pomocą świec, węgla drzewnego oraz kadzideł. Dobrze zrymowane inwokacje mogą sprawić, że Twoje problemy psychiczne spłoną, a Tobie nie spadnie włos z głowy. Ogień również ma właściwości transformujące oraz kreujące. Żywioł ten jest elementem pasji, woli i namiętności. Ogrzewa nasze domy, ale i oczyszcza je ze złych energii, pozwala przygotować jedzenie, ale i dostarcza poprzez nie sił potrzebnych nam do życia i działania, podsyca nasze pasje oraz umożliwia ochronę przed niebezpieczeństwem na planie energetycznym i fizycznym. Jak wcześniej mówiłem ogień dokonuje transformacji i wprowadza zmiany. Wystarczy poddać działaniu ognia kartkę papieru, a jej struktura zmienia się bardzo szybko i przekształca w popiół. Żywioł ten jest niezastąpiony jeśli chodzi o miłość pełną namiętności, wzrost poziomu energii, odkrycie w sobie pasji oraz otrzymania chęci do osiągania sukcesów. Jego symbolem jest buława, bądź różdżka magiczna.
Żywioły wody zwane są Odynami lub Nimfami, włada nimi Nekna. Żywioły te stanowią esencję życia roślinnego, ich entuzjazm pomaga wyhodować piękną różę, która zdobywa nagrody lub zwiększyć zbiory kukurydzy. Praktykując magię szybko się można przekonać, że są one blisko związane z rytuałami uzdrawiającymi ludzi, zwierzęta czy rośliny. Przywołuje się je za pomocą roztworów wodnych oraz płynów ziołowych. Żywioły wody bardzo mocno współpracują z żywiołami Ziemi. Ich symbolem jest kielich.
Żywioły powietrza zwane są Sylfami lub Zefirami. Żywioły te są roznosicielami wiedzy oraz nowych pomysłów, ponieważ podróżują po całym świecie, a gdy je grzecznie poprosisz przywołają do Ciebie spokojną bryzę. Włada nimi Paralda. Przywołać je można za pomocą kadzidła oraz olejków eterycznych, wody kolońskiej, perfum oraz dobrze sformułowanych inicjacji. Muzy poetów, artystów czy pisarzy są bezpośrednio związane z żywiołami powietrza, źródło ich natchnienia i wiedzy jest nieograniczone. Ich symbolem jest Sztylet, Miecz.
Żywioły ziemi znane są jako Trole lub Gnomy, przywódcą ich jest Gob. Tym wesołym duchom powierzono takie skarby ziemi, jak klejnoty, złoto, srebro i platynę. Przywołuje się je za pomocą zapachowych soli oraz proszków, które stosuje się w połączeniu z radosnymi inwokacjami. Przywołaj je jeśli potrzebne Ci są pieniądze, one zawsze odpowiadają i nigdy nie zostawią nikogo w potrzebie. Symbolem tego żywiołu na ołtarzu jest moneta, denar, pentagram lub kamienie.

 


Wróżbita Zefir