wróć do Akademia Wróżek


Stop przeziębieniom!

Choć to może dziwnie, a nawet strasznie zabrzmi, to zaczyna się sezon anginowy. Wiele osób będzie dopadać katar, ból gardła, stwierdzimy że „łamie nas w kościach”. Temperatura naszego organizmu w przeciwieństwie do temperatury za oknem może się podnosić. Ale my, nie czekajmy jak co roku na to biernie, nie poddawajmy się temu, tylko…róbmy to, co jest najwłaściwsze – zapobiegajmy. Każda profilaktyka podnosi skuteczność ustrzeżenia się przed tym, co nie miłe lub przykre. A na przeziębienia jest kilka sposobów.
Na początek, od zaraz zacznijmy wzmacniać swoją odporność organizmu poprzez właściwe odżywianie. Właściwe czyli dostosowane do naszego klimatu i pory roku. Ponieważ oprócz podstawowej zasady – jeść kilka razy dziennie, w małych ilościach, to nie możemy przez cały rok jeść tego samego. Jesienią jest czas na sezonowe warzywa i owoce, z których można przygotować przepyszne dania. Poza tym pamiętajmy że nasz organizm potrzebuje w tym okresie coraz więcej energii. Musimy mu jej więc dostarczać. Pamiętajcie o polskich miodach, które mają właściwości odżywcze i wzmacniające.
Dobrze nam zrobią również, wykonywane przez cały rok, ćwiczenia fizyczne. Codziennie rano, choćby 10 minut, gimnastyka całego ciała. Wietrzmy też pomieszczenie, w którym śpimy przed położeniem się w nim spać.
Pomyślmy też o sile, która jest w kamieniach. Przy objawach gorączki niech w naszej kieszeni znajdzie się agat, bólach gardła – topaz. Według tradycji europejskiej podobno leczniczą moc na grypę posiadają: apatyt, malachit, niebieski fluoryt i zielony turmalin, a także szmaragd.
Korzystając już tylko z tych kilku powyższych propozycji możemy ustrzec siebie i swoich najbliższych przed nieprzyjemnymi skutkami krążących wirusów i bakterii. Jednak nie zawsze, mimo naszych starań będzie to możliwe (z wielu różnych względów). I dlatego, jeśli już dopadnie nas któraś z chorób pamiętajmy że zarówno olejek sosnowy, olejek eukaliptusowy jak i olejek lawendowy łagodzi przeziębienia, anginę, grypę, zapalenie zatok, katar, kaszel. Można je wówczas zastosować nadając mieszkaniu piękny zapach przy pomocy świec lub wlać kilka kropel do przygotowanej gorącej kąpieli.